Opt milioane de euro a alocat Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova pentru executarea lucrărilor de întreținere a drumurilor naționale care tranzitează județul Gorj.
În acest sens, va fi încheiat un acord-cadru, ce vizează o perioadă de 48 de luni, în urma licitației care este programată la jumătatea lunii viitoare. Valoarea estimată fără TVA este de 39.503.095 de lei.
Pentru Secția de Drumuri Naționale Târgu Jiu au fost selectate două tipuri de covoare asfaltice care se vor executa în perioada anul I – anul IV.
Pe sectoarele de drum pe care se vor executa covoare asfaltice vor fi realizate marcaje rutiere permanente în strat gros (termoplastic), fiind precedate de marcaje provizorii în strat subțire (temporar). Marcajele rutiere au ca scop organizarea circulației, avertizarea sau ghidarea participanților la traficul rutier și pot fi utilizate solitar sau în combinație cu alte mijloace de semnalizare pentru a consolida sau a clarifica semnificația acestora.