Nouă salvamontiști din cadrul Serviciului Salvamont al Consiliului Județean Gorj au participat seara trecută, ca resursă de sprijin, alături de polițiști și salvatori ISU, la o acțiune de căutare-salvare a doua femei rătăcite într-o pădure din zona submontana a județului Gorj.
Salvamontiștii au acționat cu o ambulanta Salvamont cu capacitate de intervenție în teren accidentat, un autoturism de teren și un CUV. Accesul în zona a fost dificil datorita drumurilor afectate de ploaie, echipele de intervenție fiind nevoite sa desfășoare pedestru acțiunea de căutare. Zona se afla sub incidenta avertizării de cod portocaliu actiunea desfasurandu-se pe o ploaie foarte puternica cu descărcari electrice.
Persoanele au fost găsite, nu aveau probleme medicale majore , doar o mica stare de hipotermie datorata frigului și ploii .