Alex Bodi a fost arestat în urmă cu puţin timp şi va fi dus la Gorj! Oamenii legii au dispus arestarea afaceristului pentru o perioadă de 30 zile.
Motivul arestului vine în contextul în care Bodi nu s-a prezentat la termenul instanței, iar conform procedurilor, bărbatul a fost dus în arest.
Bodi scăpase de curând de arestul la domiciliu, însă printr-o greșeală de neprezentare, acesta a ajuns din nou în spatele gratiilor. Este cunoscut faptul că Alex Bodi, fostul soţ al Biancăi Drăguşanu, a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT, alături de alte 29 de persoane, într-un dosar de trafic de persoane şi proxenetism.
„ Admite contestația formulată de Parchetul de pe lână I.C.C.J – D.I.I.C.O.T. Serviciul terirorial Gorj. Desființează încheierea contestată și rejudecând, înlătură dispoziția art. 214 și urm. Cod procedură penală. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Bodi Alexandru Nicolae pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data punerii în executare a mandatului de arestarea preventivă. În baza art.230 Cod procedură penală, dispune emiterea de îndată a mandatului de arestarea preventivă pentru inculpatul Bodi Alexandru Nicolae. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunțată în camera de consiliu”, se arată în minuta instanței.
Acesta a trimis instanței și câteva documente medicale, motivând absența la termenele de judecată, însă actele medicale nu au fost convingătoare pentru magistrați.