21 de judeţe din vestul şi sudul ţării şi municipiul Bucureşti se află sub Cod galben de caniculă, începând de joi, 4 august, până duminică. Temperaturile maxime se vor situa între 33 şi 37 de grade Celsius.
„În vestul şi în sudul ţării valul de căldură se va extinde şi va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 37 de grade”, au precizat meteorologii.
Disconfortul termic se va menţine ridicat si în prima parte a săptămânii viitoare, mai ales în regiunile vestice şi sudice.