Polițiști din Târgu Cărbunești au efectuat o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor efectuate cu material lemnos, pe raza localității Săulești. Astfel, în urma verificărilor efectuate, polițiștii au aplicat o sancțiune contravențională unui bărbat, de 31 de ani, din comuna Țânțăreni, conform Legii 171/2010 Republicată, privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice.
Amenda a fost în cuantum de 5.000 de lei, pentru transportarea de material lemnos, fără a fi înregistrat ca transportator profesionist și fără documente legale de proveniență.
Totodată, ca măsură complementară, polițiștii au procedat la confiscarea valorică a cantității de peste 47 de metri cubi de material lemnos.