Ilegale și fără autorizație de construire. Așa arată situația mai multor blocatoare din parcările din Târgu Jiu. Chiar daca nu aveau voie sa le amplaseze, de teamă că locul de parcare ar putea fi ocupat, oamenii nu au ținut cont și le-au montat, fără a se gândi că pot produce anumite situații neplăcute.
De exemplu, o femeie din Târgu Jiu a trecut prin clipe de coșmar după ce s-a împiedicat de un astfel de opritor. Femeia a suferit o dublă fractură la o mână.
”Am vizualizat trotuarul, iar în momentul în care m-am apropiat de bloc, mi-am întors ușor privirea în partea dreaptă, nu știam că acolo erau locuri de parcare. Am fost năucită pentru că am căzut atât de rău pe partea stângă și mă durea cumplit, dar și piciorul stâng. Am toată rotula zdrelită. Se rupsese pantalonul”, a spus femeia.
Autoritățile locale spun că blocatoarele sunt ilegale și oamenii nu au autorizație de construire: ”Nu sunt montate legal pe domeniul public al municipiului. A fost o înțelegere mai mult din partea noastră ca autoritate publică locală, mai ales că funcționa un regulament al parcărilor de reședință. Le-am adus la cunoștință de mai multe ori pe toată perioada anilor trecuți că trebuie să le ridice, că sunt obligați să le ridice, atât timp cât nu au primit autorizație”, a declarat primarul din Târgu Jiu, Marcel Romanescu.